Koszyk

Poradnik biegacza: jak dobrać buty biegowe?

Buty są podstawowym elementem ubioru każdego biegacza. Rola obuwia dla biegaczy jest tak istotna jak dla Justyny Kowalczyk narty czy dla kolarza rower. Poniżej zamieszczamy poradnik jak powinniśmy dobierać obuwie by sprzyjało ono naszym wynikom sportowym oraz chroniły nasze zdrowie.

Buty można śmiało porównać do opon używanych do wyścigów samochodowych. Jeśli dobierzemy niewłaściwe opony oczywiście pojedziemy ale nasz wynik i szanse na sukces znacznie zmaleją. Chcąc lepiej dobrać obuwie biegowe możemy sami przeprowadzić badanie swojej stopy. Jedyne czego będziemy potrzebowali do przeprowadzenia tego badania to biała kartka i odrobina wody. Stopę zamaczamy w wodzie z farbką i odbijamy na kartce – jest to tak zwany „test mokrej stopy”. Test ten pozwala nam ocenić rodzaj naszej stopy a tym samym dobrać obuwie w zależności od jej budowy.

rodzaj ukształtowania stopy

Jeśli odbity kształt stopy jest pełny to masz płaskostopie i w takim przypadku znaczna cześć ciężaru twojego ciała przenoszona jest do wewnątrz. Jeśli natomiast twoja stopa posiada mały kontakt z podłożem i widoczne jest ostre wydrążenie na odbitym śladzie to mamy do prawdopodobnie wklęsło stopie. W tym przypadku znacznie bardzie obciążasz zewnętrzną krawędź buta i to po tej stronie najszybciej pojawia się u ciebie braki na podstawie butów. Aby zniwelować owe zjawisko powinniśmy wybrać buty dla supinatorów. Najbardziej pożądanym odbiciem stopy jest ślad pomiędzy, jeśli taki ślad posiadamy wówczas nasza stopa jest idealna. Oznacza to, że jest ona odpowiednio mocna a jej mięśnie są w pełni wydolne. Skoro określiliśmy jaki typ stopy możemy posiadać łatwiej będzie nam wyeliminować obuwie, które do niej nie pasuje. Na tej podstawie najlepiej dobierzemy obuwie, które najlepiej zamortyzuje uderzenia stopy o podłoże.

phot_news

Buty to aż BUTY

Spotkałem się z wieloma osobami, które twierdziły ze buty to tylko buty. Myślenie, że buty do fitness czy do innego sportu sprawdza się tak samo świetnie podczas biegania jest błędne, żaden inny but nie zastąpi specjalistycznego obuwia dla biegaczy. Każdy but posiada inny stopień amortyzacji oraz inaczej rozkłada nasz ciężar ciała.

Większość osób, które podjęły się biegania w niewłaściwym obuwiu kilka miesięcy później doznawały poważniejszej kontuzji, która wykluczała ich z uprawiania sportu nawet na kilkanaście tygodni. Do tego dochodzą koszta leczenia oraz zniechęcenia. Dlatego tez warto zainwestować czasem kilka złotych więcej i postawić na zdrowe obuwie, które skutecznie ochroni nasze mięśnie oraz stawy.

Nasz but powinien posiadać odpowiedni stopień amortyzacji. Należy przyjąć zasadę, iż im twardsza jest nawierzchnia, po której biegamy tym miększe powinny być nasze buty. Ponadto nasze buty powinny posiadać liczne systemy wentylacji dzięki temu zapobiegniemy przegrzania i nadmiernego pocenia się naszej stopy. Przegrzana stopa będzie zarówno nieprzyjemna dla nas podczas biegu jak i dla naszych bliskich po zakończonym treningu z uwagi na mało przyjemny zapach z naszego obuwia.

phot_news2

Dobierając obuwie powinniśmy zakupić buty o pół centymetra większe. Podczas biegu nasza stopa ulega przesunięciu do przodu i do tylu. Ciągła praca powoduje, że nasza stopa nieznacznie się wydłuża. Rezerwa pół centymetra ma na celu zapobiec pojawienia się odcisków oraz obtarć. Wybierając się do sklepu powinniśmy zrobić to w porze popołudniowej, kiedy nasza stopa jest największa. Konieczne należy przymierzyć obuwie a także wykonać kilka pierwszych kroków biegowych. Tylko na tej podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić czy obuwie jest dla nas wygodne i nigdzie nie wywiera ucisku na powierzchni naszych stóp.

Dobieraj obuwie w stosunku do swojej wagi

Buty musimy dobierać w stosunku do naszej wagi. Waga pomiędzy bogaczem o wadze 60 kg a 90 kg jest znacząca. Energia oddawana podczas kontaktu naszej stopy z podłożem także jest inna. Zatem im jesteśmy ciężsi ty stopień amortyzacji naszych butów na śródstopiu oraz piecie jest niższy dlatego też biegacz o wadze 90 kg musi zakupić obuwie o znacznie wyższym stopniu amortyzacji.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak samo ja nasze mięśnie po treningu ulęgają skróceniu w wyniku ciągłej pracy to ten sam proces przebiega z naszym obuwiem biegowym. Pianka znajdująca się w podeszwie naszego buta biegowego ulega zbiciu dlatego też but potrzebuje około 24 h przerwy pomiędzy treningami aby mógł wrócić do pierwotnego kształtu. Przerwa sprawi, że nasze obuwie znacznie dłużej będzie spełniało swoje funkcje amortyzacyjne a my dłużej biedzimy mogli w nim biegać.

phot_news4

Kiedy należy wymienić obuwie?

Cena profesjonalnego obuwia jest dość wysoka dlatego tez wielu biegaczy zwleka, często zbyt długo z zakupem nowego, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia kontuzji. But biegowy powinien wystarczyć nam na pokonanie około 600-900 km wszystko uzależnione jest od naszej wagi, terenu po którym biegamy, dynamiki oraz częstotliwości naszego treningu.

Aby obuwie mogło służyć nam jak najdłużej musimy o nie odpowiednio dbać. Jeśli po zakończonym treningu nasze buty są przemoczone to powinniśmy ustawić je w przewiewnym miejscu, niewskazane jest osuszanie obuwia w suszarce czy tez na grzejniku. Warto także od czasu do czasu przetrzeć nasze obuwie wilgotną szmatką, zarówno powierzchnie zewnętrzną jak i wewnętrzną dzięki czemu oczyścimy je zanieczyszczeń oraz z soli wydzielanej wraz z potem, która jest pozostałością po każdym naszym treningu.