Koszyk

Bieżnia biegowa, możliwość aktywności biegowej o każdej porze

O tym, że bieganie to najlepsza forma aktywności fizycznej nie trzeba chyba już nikogo przekonywać. Bieganie niesie z sobą wiele korzyści dla naszego organizmu.

Uprawiając jogging zapobiegamy licznym chorobom układu krwionośnego. Pobudzając do pracy nasze serce przyspieszamy nasz metabolizm, a tym samym pozbywamy się nadmiernych kalorii nagromadzonych w naszym ciele. Ponadto wysiłek fizyczny odgrywa istotna role w naszej psychice łagodząc stany depresyjne czy też nerwice. Podczas wysiłku uwalniane są endorfiny czyli hormony odpowiedzialne za uczucie szczęścia. Jak wiadomo większość z nas wybiera bieganie na świeżym powietrzu, najlepiej w lesie lub nad jeziorem. Jednak nie zawsze warunki pogodowe nam ku temu sprzyjają, zatem pozostaje nam jedna alternatywa czyli bieganie po bieżni elektrycznej. W poniższym artykule postaram się przybliżyć wam bliżej temat biegania na tego typu urządzeniu i czym kierować się podczas zakupu bieżni.

Pierwsze bieżnie pojawiły się w roku 1875. Ich początkowe przeznaczone było skierowane ku zwierzętom i miały na celu wykorzystanie ich jako siły napędowej.

Pierwsze specjalistyczne bieżnie biegowe pojawiły się w roku 1950 a ich głównym zastosowaniem były badania przeprowadzane na osobach cierpiących na liczne problemy serca i płuc. Przełom stosowania bieżni biegowych przyszedł w latach 1960-1970 kiedy to bieżnie zaczęto używać jako środka podniesienia ludzkich możliwości wysiłkowych. W latach obecnych bieżnia biegowa stała się nie zbędnym elementem studia fitness oferując liczne korzyści osobom chcących dbać o swoja formę w każdej możliwej sytuacji.

Jeśli bieganie stanowi dla Ciebie nieodzowny element każdego dnia a bieganie przy ciężkich warunkach pogodowych nie należy do Twojej przyjemności, wówczas warto rozważyć możliwość zakupu tego typu bieżni biegowej.

Czym kierować się podczas zakupu bieżni biegowej…

Niestety bieżnia to towar ekskluzywny, nie warto zatem kupować bieżni, którą sprzedawcy oferują nam w marketach. Tania bieżnia biegowa na pewni szybko ulegnie awarii co skutecznie pokrzyżuje nasze dalsze plany treningowe. Naprawa będzie dla nas sporym wydatkiem nie mówiąc już o ilości nerwów, które nas czekają wraz z tym faktem. Decydując się na zakup powinniśmy postawić na profesjonalizm i zakupić bieżnie, która wykorzystywana jest w specjalistycznych klubach fitness.

Podczas zakupu powinniśmy zwrócić szczególna uwagę na stopień amortyzacji zamontowany w bieżni. Przeważnie systemy zamontowane w bieżniach są znacznie bardziej łaskawe dla naszych stawów oraz mięśni niż ma to miejsce podczas biegania w terenie. Wynika to z uwagi na fakt, że osoby korzystające z bieżni biegowej nie zawsze dysponują specjalistycznym obuwiem przeznaczonym właśnie do tego celu. Źle dobrana bieżnia może mieć rzutowania na cały nasz organizm, prowadząc do licznych urazów w obrębie stawów, mięśni czy nawet kręgosłupa. Każda bieżnia poddawana jest specjalistycznym testom, poziom amortyzacji podawany jest w elastomerach i powinien mieścić się w przedziale od 4 do 10 e.

Kolejnym bardzo istotnym faktem jest jakość materiału, z którego został wykonany pas biegowy. Słabej jakości pas szybko ulegnie postrzępieniu i zużyciu. Warto zatem zainwestować pieniądze w bieżnie wyposażona w pas ortopedyczny, wówczas mamy pewność, że jakość naszego pasa biegowego jest na najwyższym możliwym poziomie.

Wybierając bieżnie powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość oraz wagę naszej bieżni tak by dopasować ją do miejsca, w którym chcemy ją umiejscowić. Oczywiście istotnym elementem jest jej wielkość a tym samym długość oraz szerokość pasa biegowego. Im większy pas biegowy tym większy komfort użytkowania. Standardowy rozmiar pasa biegowego to 120 cm.

Nie bez znaczenia jest także silnik w końcu to on napędza naszą bieżnie. Na rynku dostępne są dwie grupy silników, pierwsza grupa silników posiada moc do 2 KM (koni mechanicznych). Druga grupa to bieżnie o mocy większej niż 2 KM. Im większa moc tym oczywiście większa rozwijana prędkość, która może dojść do 16 czy nawet 20 km/h.

Niektóre bieżnie posiadają dodatkowo wgrane programy treningowe. Im więcej opcji treningowych tym bardziej będziemy mogli urozmaicić nasz trening. Korzystanie z opcji treningowych nie tyle da nam większą przyjemność, którą będziemy czerpać z treningu ale także pozwoli nam znacząco wpłynąć na nasz postęp treningowy. Programy treningowe będziemy mogli za pewne ustalać także indywidualnie. Bieżnie umożliwiają dopasowanie naszego treningu pod kontem preferowanych przez nas rezultatów. Możemy wykonać treningi interwałowy, który pozwoli nam na dużo szybsze spalenie tkanki tłuszczowej, ponadto trening ten może być oparty o nasze tętno. Poprzez ustawienie górnych oraz dolnych granic tętna bieżnia będzie zwalniać i przyspieszać samoczynnie po osiągnięciu danego poziomu tętna. Bieżnie przeważnie wyposażone są w trzech wariantach umożliwiających pomiar tętna:

  • Sensorowe uchwyty zamontowane w rękojeściach bieżni. Pomiar tego typu może odbiegać od prawidłowości i na pewno znacząco wpływa na komfort użytkowania.
  • Klips do ucha lub na palec. Również wynik może być lekko błędny, sam klips daje nieco większą wygodę użytkowania.
  • Bezprzewodowy pas na klatkę piersiową. Przy pomocy pasa jesteśmy w stanie uzyskać najdokładniejszy pomiar naszego tętna. Dodatkowo nie ogranicza on w żaden sposób naszych ruchów i jest najlepszym możliwym zastosowaniem do pomiaru tętna podczas korzystania z bieżni.

Niektóre bieżnie posiadają dodatkowo możliwość zmiany konta nachylenia pasa biegowego, dzięki czemu intensywność ćwiczeń może być jeszcze większa. Najdroższe modele umożliwiają zmianę konta biegowego od 10-15%. Stopień nachylenia bieżni możemy zmieniać manualnie dzięki wbudowanym przyciskom lub też automatycznie podczas wyboru danego programu treningowego.

Dodatkowymi elementami, w które może zostać wyposażona bieżnia to podstawka na bidon, podstawka na odtwarzacz muzyczny, telefon lub wbudowany odtwarzacz Mp3 z wejściem USB dzięki czemu możemy odtworzyć muzykę z pendriva. Luksusowe modele posiadają także wbudowane ekrany umożliwiające oglądanie filmów.

Cena zakupu bieżni

Bieżnia to wyposażenie luksusowe stąd też ceny mogą wahać się od 1000 do 35 000 zł. Warto zainwestować większe pieniądze co pozwoli nam na uniknięcie niemiłych niespodzianek. Na rynku dostępne są bieżnie markowych producentów sprzętu fitness jak Kettler, Body Sculpture czy Reebok. Postawmy zatem na profesjonalizm gdyż tylko on może zapewnić nam bezpieczeństwo i pełnie przyjemności płynącej z użytkowania bieżni biegowej.