Koszyk

David Rudisha – diament bez skazy

David Rudisha urodził się 17 grudnia 1988 roku. Jak wielu wspaniałych sportowców, także i on wywodzi się z kraju najlepszych biegaczy na świecie. Urodził się w miejscowości Kilgoris. Talent biegowy odziedziczył po ojcu Danielu Rudishy, srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich w sztafecie 4x400m.

Pierwsze starty

Duże sukcesy David zaczął odnosić już jako junior. Pierwszy raz można było usłyszeć jego nazwisko podczas Mistrzostw Świata Juniorów David zdobył wówczas złoty medal w biegu na 800m z wynikiem (1:47,40). Ponadto startował także w sztafecie 4x400m co świadczy o jego dużym potencjale szybkościowym. Jego kariera sportowa rozwijała się bardzo szybko. Kolejne lata to liczne sukcesy:

W roku 2010 David w wieku 22 lat ustanowił nowy rekord świata, do którego nikt nie mógł się zbliżyć od 13 lat. Ustanowił niesamowity wynik 1:41,09 bijąc tym samym poprzedni rekord świata należący do Wilsona Kipketera (1:41,11). Po samym biegu David twierdził ze ma jeszcze spore rezerwy i jest wstanie poprawić dotychczas uzyskany rezultat. Tak też się stało zaledwie tydzień po starcie w Berlinie David wystartował w włoskiej miejscowości Rietti. Mocne tempo biegu zostało narzucone od samego początku. Po stylu i jakości biegu było widać ze David jest w niesamowitej formie. Po przekroczeniu lini mety zegar pokazał wynik 1:41,01. To czego dokonał dla wielu było niemożliwe. Także sama federacja IAAF była pod olbrzymim wrażeniem jego wyników sportowych. Dlatego też  z uwagi na wysokie wyniki sportowe David został uznany najlepszym zawodnikiem na świecie przez międzynarodową organizację lekkiej atletyki – IAAF.

David Rudisha bieg na 800m

Rok 2011 rozpoczął się dla Rudishy kontuzją która wykluczyła go z początkowej części sezonu lecz powrót na bieżnie nie był dla niego większym problem. Podczas swojego pierwszego startu w nowym sezonie pobił najlepszy uzyskany wynik na świecie potwierdzając tym samym swoje predyspozycję i stając się jednocześnie pretendentem do zdobycia medalu w ramach Mistrzostw Świata. Mimo problemów  w początkowej części sezonu David udowodnił ze jest najlepszym zawodnikiem na świecie i nikt nie mógł mieć co do tego wątpliwości. Stając na lini startu podczas Mistrzostw Świata w Daegu zwyciężył na swoim koronnym dystansie nie dając rywalom cienia wątpliwości kto tu jest mistrzem.

Przez 2 lata David był niepokonany, odniósł serię 26 zwycięstw z rzędu podczas zawodów najwyższej rangi. Jego passa zwycięstw została przerwana podczas zawodów w Mediolanie przez młodego zawodnika z Etiopii Mohameda Amana, z którym Rudisha przegrał zaledwie o 0,07 sekundy.

David Rudisha finisz

Rok 2012 był rokiem Igrzysko Olimpijskich w Londynie więc wszelkie przygotowania były skupione pod tym kątem. Przed długą część sezonu David potwierdzał olbrzymi potencjał co do poprawy dotychczasowego rekordy świata. Etap biegów eliminacyjnych podczas Igrzysk Olimpijskich David przeszedł bez większego problemu. Bieg finałowy zapowiadał się niezwykle ekscytująco. Po Davidzie było widać olbrzymie skupienie. Początek biegu i od razu mocne tempo ze strony Davida który nie oglądał się nawet na rywali. Bardzo mocne tempo biegu którego nikt inny nie był w stanie wytrzymać. W samotnym biegu David bije swój poprzedni rekord świata łamiąc przy tym magiczną barierę 1:41. Aktualny rekord świata wynosi teraz 1:40,91. To czego dokonał podczas Igrzysk Olimpijskich zrobiło furorę na całym świecie. Zostaliśmy przyzwyczajeni, że padają rekordy na krótkich dystansach, jednak często aby rekord został poprawiony na dystansach powyżej 400m potrzebna jest grupa zawodników prowadzących bieg. David udowodnił że jest inaczej i on potrafi tego dokonać.

Sezon 2013 oraz 2014 były sezonami nieco straconymi w uwagi na nękające go kontuzje. Zapewne w roku przedolimpijskim możemy oczekiwać powrotu Rudishy na najwyższym poziomie a jego szczyt formy i popis talentu obserwować podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.