Koszyk

Kontuzja – mikrouraz, zwichnięcie a może skręcenie

Co to kontuzja każdy z nas wie. Jednak nie każdy wie jak szybko i skutecznie z nią walczyć? Pokrótce przybliżę wam proste metody zwalczania kontuzji i usprawniania naszego organizmu.

Kontuzja wiąże się z takimi słowami jak skręcenie, stłuczenie, uraz czy też uszkodzenie. Są to synonimy tego stanu.

A wiec kontuzja jest to uszkodzenie ciała będące urazem skóry i tkanki podskórnej, mięśni, kości, miękkich tkanek okołostawowych, nerwów czy naczyń krwionośnych w wyniku działania siły zewnętrznej która prowadzi do urazu mechanicznego, np. upadek, uderzenie, pobicie, intensywny ucisk. Do najczęstszych postaci kontuzji układu ruchu należy stłuczenie, w którym następuje wynaczynienie krwi w postaci krwiaka podskórnego.

Wśród wielu typów kontuzji wyróżnia się dwie podstawowe grupy:

• tzw. duże – powstają w wyniku działania znaczących sił, a ich efektem jest często widoczna kontuzja, jak stłuczenie, skręcenie czy zwichnięcie

• tzw. małe – mikrourazy powstające wskutek nadmiernej eksploatacji, jak przeciążenia, naciągnięcia czy naderwania np. mięśni podczas treningu siłowego. Choć nie są one widoczne gołym okiem, w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do powstawania zmian zwyrodnieniowych.
Stłuczenie zwykle jest mniej poważnym uszkodzeniem niż rana, skręcenie czy złamanie. Siła urazu nie jest w tym przypadku na tyle silna, by doszło do przerwania skóry, ścięgien i mięśni czy złamania kości. Grupami najbardziej narażonymi na wystąpienie kontuzji są o małej aktywności. Spędzające większość czasu w pracy za biurkiem oraz osoby uprawiające sporadycznie sport (raz w tygodniu).

Do podstawowych objawów kontuzji typu stłuczenie należą:

• obrzęk stłuczonej okolicy – wynika głównie z uszkodzenia tkanek podskórnych;

• bolesność samoistna i uciskowa;

• wylewy krwawe w miejscu uszkodzenia naczyń krwionośnych – krwiaki zwane popularnie siniakami;

• upośledzenie funkcji obszaru objętego stłuczeniem;

• wzmożona ciepłota skóry w okolicy miejsca poddanego stłuczeniu;

• podniesiona wrażliwość na dotyk w miejscu stłuczenia;

• otarcie naskórka – możliwe, ale nie występujące w każdym przypadku.

Symptomy zwichnięcia i stłuczenia są zazwyczaj podobne, jednak zwichnięcie jest urazem o większym stopniu bolesności i zazwyczaj wymaga konsultacji lekarskiej w celu nastawienia, a także dłuższej kuracji pourazowej.

Uraz kolana

Staw kolanowy – pojawiający się bólu w jego okolicy nie powinien być ignorowany. Często przy tego typu problemach zalecana jest przerwa w treningu.

Postępowanie:

Siniaki zazwyczaj goją się samoistnie w ciągu 7–10 dni. Zmiana barwy chorego miejsca (od czerwonej po żółtawą lub blado zieloną) to efekt powolnego wchłaniania do krwiobiegu uszkodzonych komórek krwi. Aby przyspieszyć ten proces i zmniejszyć ból zaleca się okładanie stłuczonego miejsca zimnym kompresem (z zastrzeżeniem, że lód nie powinien być przykładany bezpośrednio na skórę, co grozi odmrożeniem), który zahamuje wewnętrzne krwawienie i zmniejszy obrzęk. Po ustąpieniu obrzęku można zastosować ciepłe okłady, których działanie przyspieszy regenerację uszkodzonych tkanek. Jeżeli jednak siniak jest rozległy, miejsce urazu wciąż obrzęknięte, a ból zwiększa się lub jest trudny do zniesienia, należy skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci mogą sięgnąć po środki przeciwbólowe i ułatwiające gojenie się stłuczeń dostępne w postaci tabletek (doustnych, rozpuszczalnych w wodzie do okładów) czy maści (zawierających arnikę, heparynę lub wyciąg z nasion kasztanowca) stosowanych miejscowo. W bólach mięśni i stawów spowodowanych kontuzjami wywołanymi uprawianiem sportu, urazami stawów z naderwaniem więzadeł bez zwichnięcia oraz uszkodzeniami ścięgien i mięśni powstałych wskutek nadmiernego wysiłku zaleca się również doraźne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dobrze sprawdzają się tu hydrożele zawierające np. ketoprofen lub inne preparaty zawierające: diklofenak, etofenamat.

Zaletą hydrożeli podawanych na skórę jest ich konsystencja, która umożliwia stosowanie leku przy bolesnych zmianach zamiast maści o twardszej strukturze.

Warto także skonsultować się z fizjoterapeuta, który pomoże nam zwalczyć objawy przy pomocy bardziej naturalnych środków takich jak: masaż, aplikacje limfatyczne z kinesio tapingu, bioptron, krio- magneto- oraz elektroterapię, a także ćwiczenia synergistyczne oraz izometryczne. Wszystkie te zabiegi będą miały na celu pomóc w ograniczeniu bolesności i przyspieszą nasz powrotu do zdrowia.